Jakie szelki powinien nosić mój pies ?
Które są dla niego najwygodniejsze ?
Jaki model będzie mi odpowiadał ?

Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej !

Dobrze dobrane szelki to nie tylko wygoda dla psa i dla Nas, ale także uprzyjemnienie spaceru i funkcjonowania z pupilem.
Dostępnych jest mnóstwo modeli , jest w czym wybierać, więc na które się zdecydować ?
Są szelki typu guard, norweskie, step-in, sleedy, easy-walki, bezuciskowe. W dzisiejszym wpisie postaram się rowiać kilka wątpliwości.

Najpopularniejszy model – szelki tupu guard .
Guardy posiadają dwie obręcze – jedną wokół szyi drugą za przednimi łapkami. Połączone są paskami na kręgosłupie i pod psem. Guardy także potrafią być różne. Są takie zakładana na głowę i wymagające od psa podniesienia jednej łapki, lub takie, gdzie zwierzak tylko stoi a Wyrobicie wszystko za niego 😉
Co najważniejsze – ten model szelek jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla psa. Nie obkręca się, dobrze trzymają się ciałka, nie uciskają i nie działają niekorzystnie na budowę, stawy i kościec psa.
U nas znajdziecie wariant zakładany przez głowę, zapinany na dwie klamry za przednimi łapkami . Szelki tego typu to najczęsciej wybierany i najbardziej uniwersalny produkt.

Drugi model szelek spacerowych to step -in.
Wyróżniają się tym, że pies musi zrobić krok aby je założyć. Zapina się je na plecach na wysokości łopatek. Posiadają jedną klamrę i dwa kółkeczka do zapięcia smyczy.
Często można je zauważyć na małych psach. Szelki te posiadają dwie obręcze połączone paskiem pod psem, lecz tym razem w poprzek. Zdecydowanie zalecane dla piesków niewielkich, lekkich.Szyjemy takie szelki jedynie na zamówienie.

Szelki Norweskie.
Ten model jest bardzo popularny, chociaż widzę go coraz mniej na ulicach. Posiadają obręcz wokół psa za przednimi łapkami oraz jeden pasek bezpośrednio w poprzek klatki piersiowej. Często słyszy się, że są dobre dla psa, który ciągnie .Te szelki chociaż wydają się być ok, posiadają rączkę i wyglądają dobrze, mogą nieco utrudnić funkcjonowanie i wprowadzać dyskomfort. Blokują barki i przednie łapki, mogą utrudniać prawidłowy rozwój kośćca. Do tego 'pomagają’ psu ciągnąć właściciela. Nie szyjemy tego typu szelek.

Szelki typu sleed
Ten rodzaj wyróżnia się wieloma paskami, prowadzonych głównie po grzbiecie psa. Szelki doskonałe,kiedy pies ma za zadanie ciągnąć. Równomiernie rozkładają ciężar po jego ciele, nie utrudniając mu ciągnięcia. Dzięki temu jest mu wygodnie i zmniejsza się ryzyko urazów.

Szelki easy-guard
Szelki easy-guard to ulepszona wersja easy-walków połączona z guardami. Budowa jest bardzo podobna do guardów, z wyjątkiem dodatkowego kółka na przodzie, do którego podpina sie smycz. Dzięki temu, kiedy pies ciągnie, szarpiemy za smycz i wydajemy komendę. Piesek z automatu jest obracany w bok, co zmusza go skupić uwagę na swoim człowieku i wysłuchać komendy. Pomaga to pracować z pupilem i uczyć go chodzenia na luźnej smyczy.

Szelki bezuciskowe
Szególnie zalecany model dla piesków mającyhc problemy z krtanią,problemy oddechowe itp. Jak sama nazwa wskazuje, szelki nie uciskają psa z żadnej strony. Zakładane są przez głowę i zapinany za przedmini łapkami. Nie uciskają na krtań , pozwalają czuć się swobodnie i bezpiecznie. Dodatkowym (chociaż całkiem przypadkowym) atutem, jest to, że brzuszek psa nie brudzi się tak szybko 😉

Jak widać, jest wiele modeli i na prawdę jest w czym wybierać. Ważne, aby przeanalizować potrzeby psa i ich właściciela, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla obu stron.
Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało, chętnie na wszystkie odpowiemy i doradzimy jaki model szelek wybrać.

Do zobaczenia na spacerze !